Domowe świdry twarogowe
Z poprzednich wypieków zostało mi niecałe pół kostki drożdży, więc przejrzałam przepisy w moim wysłużonym starym zeszycie i znalazłam ten na drożdżowe świdry. Przepis sprawdzony, ciasto łatwe do zrobienia i z przyjemnością patrzy się jak ono rośnie w oczach, pięknie się formuje, a potem podczas pieczenia pachnie.
- Składniki na ciasto:
- 1/2 szklanka letniego mleka
- 40 g roztopionego letniego masła
- 2 żółtka o temperaturze pokojowej
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 2 szklanki mąki + trochę mąki do podsypania ciasta
- 30 g świeżych drożdży o temperaturze pokojowej
- szczypta soli
- 2 łyżki cukru
- Składniki na nadzienie:
- 400 g twarogu
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżeczki cukru waniliowego domowej roboty (Przepis na cukier waniliowy)
- 1 całe jajko
- Składniki na lukier:
- 1/2 szklanki cukru pudru
- sok z cytryny lub rum
- ewentualnie jak za luźne to 1 łyżeczka wody
- Dodatkowo:
- rozmącone jajko do posmarowania ciasta
Wykonanie:
Zrobić rozczyn: Rozkruszyć do miseczki drożdże. Dodać do tego 1 łyżeczkę cukru, 1 łyżkę mąki i wlać letnie mleko. Wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia.
W miskę przesiać mąkę, dodać wyrośnięty rozczyn i resztę składników (na końcu roztopione masło). Dobrze wymieszać, a potem ręką uformować dość elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. W tym czasie przygotować farsz twarogowy: Twaróg rozgnieść widelcem, dodać do niego cukry i połączyć z roztrzepanym jajkiem. Dobrze wymieszać.
Ciasto nam pięknie podrosło to przekładamy je na stolnicę oprószoną mąką. Zagniatamy ciasto kilka razy, by się nam dobrze napowietrzyło i wałkujemy na prostokąt o brzegu ok 50 cm. Brzegi ciasta smarujemy roztrzepanym jajkiem. Na 1/3 powierzchni wzdłuż krótszego boku rozsmarowujemy farsz twarogowy. Zakładamy ciasto na 3 części tak by utworzył się prostokąt ok. 50 cm i szerokości ok. 10 cm. Ciasto tniemy na pasy szerokości ok. 3-5 cm. Skręcamy je i nakładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ciasto smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy czarnuszką lub makiem albo sezamem. Wkładamy do nagrzanego piekarnika do 180 stopni C na ok. 20 min. Wyciągamy i studzimy na kratce. Po wystudzeniu nakładamy na skręty twarogowe lukier (składniki lukru łączymy ze sobą). Smacznego!