Zostałam poczęstowana kawałkiem tej tarty i wierzyć nie chciałam, że jest wykonania z kaszy gryczanej. Mocno czekoladowa,mokra a przy tym chrupiąca. Dostałam przepis i się chcę nim podzielić ze wszystkimi , którzy nie wierzą, że taki deser może być pyszny. Forma okrągła o średnicy ok. 20cm. Polecam!
- Składniki na spód:
- 60 ml płynnego oleju kokosowego
- 60 g cukru
- 3 łyżki mleka najlepiej roślinnego
- 120 g mąki gryczanej
- 2 łyżki ciemnego kakao
- 70 g orzechów laskowych
- szczypta cynamonu
- szczypta soli
- Składniki na masę gryczaną:
- 100 g kaszy gryczanej niepalonej
- 100 g cukru
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 3-4 łyżki ciemnego kakao
- 1 łyżka mielonego siemienia lnianego
- szczypta cynamonu
- 8 łyżek mleka roślinnego
- szczypta soli
- Składniki na solony karmel z daktyli:
- 200 g daktyli wkładamy do słoika i zalewamy gorącą wodą,zakręcone odstawiamy na noc.
- 1 łyżeczka soli do smaku
- 1 łyżka płynnego oleju kokosowego
- gorąca woda
Wykonanie spodu tarty:
Orzechy laskowe prażymy na suchej patelni a następnie przekładamy na ręcznik , robimy węzełek i kilka razy stukamy nim o blat stołu. Odwijamy i mamy orzechy bez skórek, które kroimy na małe kawałki ( część rozdrobnionych orzechów odkładamy do dekoracji). Wrzucamy je do miski. Dodajemy pozostałe składniki spodu tarty i całą zawartość miski dokładnie zagniatamy na jednolitą masę.Formę wykładamy papierem do pieczenia lub lekko musimy natłuścić, na to wykładamy masę, wyklejamy nią równo powierzchnię formy i wkładamy do lodówki na pół godziny. Potem nagrzewamy piekarnik do 180 stopni C i pieczemy ok. 20 minut. Wyciągamy i studzimy upieczony spód.
Wykonanie masy gryczanej:
Kaszę gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Pod koniec gotowania do gorącej i bardzo miękkiej już kaszy dodajemy pozostałe składniki oprócz siemienia lnianego i mleka. Wszystko mieszamy i gotujemy jeszcze chwilę. Całość przekładamy do miksera, dodajemy siemię lniane i mleko, miksujemy na gładką masę. Ta masa nie może być zbyt rzadka ani też zbyt gęsta i sucha. Jeżeli za rzadka to trochę ją mieszając podgotować, a jeżeli za gęsta to rozrzedzić mlekiem , mieszać i małą chwilę podgotować. Gotową masę przekładamy na upieczony i wystudzony spód, wyrównujemy wierzch i odstawiamy na bok do stężenia masy.
Wykonanie karmelu:
Daktyle odsączamy z wody( nie wylewamy jej) i przekładamy je do malaksera. Dodajemy sól do smaku, olej kokosowy. Miksujemy i jeżeli masa jest za gęsta to dolewamy do niej pozostawioną wodę z moczenia daktyli.Gotowy karmel wkładamy na masę gryczaną i wyrównujemy wierzch. Dekorujemy dowolnie ( ja użyłam dekoracji czekoladowych zakupionych w markecie i wcześniej odłożonych pokrojonych orzechów. Całość wkładamy do lodówki na kilka godzin lub na noc. Delektujemy się tym zdrowym bezglutenowym deserem podając go z ulubionym napojem bądź kawą. Smacznego!