Wino z winogron

Wino z winogron

Wino z winogron

 

Działkowe winogrona są doskonałym składnikiem do wykonania wina winogronowego. Macie ochotę na wino wytrawne wówczas zróbcie je wg przepisu, a jeżeli gustujecie w winie słodkim to dodajcie do niego więcej cukru np. 4 kg. Powodzenia!

 

  • Składniki:
  • 5 kg winogron ciemnych lub jasnych
  • 2 kg cukru
  • 4 l wrzącej wody
  • drożdże winiarskie typu Tokaj lub Madera
  • pożywka do drożdży
  • sok jabłkowy lub z pigwy do drożdży winiarskich

 

Wykonanie:
Owoce oderwać od łodyg, umyć, odsączyć z wody na sicie, przełożyć do dużej miski lub garnka i ugnieść tłuczkiem. Do ugniecionych owoców wsypujemy 1 kg cukru i zalewamy całość 2 litrami wrzącej wody. Przykrywamy pokrywką lub gazą i zostawiamy na noc. Następnie musimy przygotować drożdże winiarskie. W ciemnej butelce przygotowujemy je wg instrukcji na opakowaniu tzn. do butelki musimy wlać 150 ml soku jabłkowego lub z pigwy, do tego dolewamy 300 ml przegotowanej zimnej wody i dodajemy 2 łyżeczki cukru. Zamykamy butelkę czopem z waty i pasteryzujemy ją 30 minut. Studzimy i do butelki wlewamy zawartość torebeczki z drożdżami winiarskimi. Lekko wstrząsamy zawartością i odstawiamy w ciepłym miejscu na co najmniej dobę.

 

Na drugi dzień przez sito odcedzamy sok, który wlewamy do wyprażonej butli winiarskiej (gąsiora). Otwór czopujemy watą i odstawiamy w ciepłe miejsce. Pozostały po odcedzeniu miąższ jeszcze raz dobrze ugniatamy tłuczkiem, posypujemy 1 kg cukru i ponownie zalewamy 2 litrami  wrzącej wody. Odstawiamy na parę godzin. Po tym czasie znowu miąższ odcedzamy przez sito. Sok zlewamy do butli – gąsiora w której jest już zlany sok z poprzedniego dnia. Zawartość soku powinna stanowić  ok. 1/2-3/4 objętości butli. Do szklanego gąsiora dolewamy zawartość butelki z drożdżami winiarskimi i wsypujemy do tego pożywkę. Gąsior zamykamy szczelnie gumowym korkiem z rurką szklaną fermentacyjną do której wlewamy trochę wody. Ostrożnie zamieszamy zawartość poruszając butlą (powinny pokazać się bąbelki w rurce fermentacyjnej). Odstawiamy gąsiora w ciepłe miejsce na ok. 4 tygodnie.

 

Co pewien czas wstrząsamy butlą, by pobudzić drożdże do pracy. Po tym czasie na jej dnie pokaże się osad kilkucentymetrowy. Bierzemy wężyk i ściągamy nadstaw znad osadu. Balon – gąsior ponownie trzeba wymyć i wyparzyć. Posmakować nadstaw i ewentualnie do niego dodać cukier wg uznania. Wymieszać i  wlać z powrotem nadstaw do szklanego gąsiora i zaczopować korkiem z rurką fermentacyjną, odstawić w ciepłe miejsce na 3 tygodnie.

 

Po tym czasie możemy wino posmakować i jeżeli jest dla nas jeszcze za mało słodkie dodać cukier wg uznania. Zamknąć jeszcze na tydzień korkiem z rurką fermentacyjną, a potem przelać do butelek i jest już dobre do degustacji.

 

Ja takie wino dodaję również do pieczenia mięsa.

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Skomentuj przepisx