W tym roku już drugi raz zasadziłam fasolkę szparagową. Zasadzona w lipcu pięknie w sierpniu mi wyrosła. Tym razem jest to fasolka żółta. Pięknie się komponuje z czerwoną papryką i białą cebulką. W zalewie octowej słodko- kwaśnej będzie bazą do sałatek. Polecam!
- Składniki podaję na 1kg żółtej fasolki szparagowej:
- 1 kg fasolki szparagowej
- 2 papryki mniejsze lub 1 duża czerwona
- 1 duża lub 2 mniejsze białe cebule
- 5 ząbków czosnku( podzielić równo na słoiki)
- koper z baldachimem( u mnie nasiona kopru, bo już jest suchy)
- ZALEWA:
- na 1 litr wody
- 1 łyżeczka soli niejodowanej kamiennej
- 1 łyżka cukru
- 1/4 szkl. octu 10%
Wykonanie:
Pracę dzielę na dwa dni, żeby było to mniej uciążliwe. A mianowicie najpierw myję i na sicie osuszam fasolkę, a następnie ucinam z niej końcówki i dzielę ją na ok 3 cm odcinki. Przekładam do garnka z osoloną wodą i krótko zagotowuję i od wrzenia wody zaraz wyłączam ogień. Odlewam fasolkę z tego wrzątku i wlewam do niej zimną wodę. Wszystko odcedzam na sicie. Tak zblanszowaną fasolkę lekko twardawą al’dente przekładam do miski . Na drugi dzień ( jak masz jeszcze siłę to możesz zrobić w tym samym dniu). Ja zazwyczaj po pracy na działce mam tylko siłę na jej obgotowanie, dlatego pracę przy niej dzielę na 2 dni. Także na 2 dzień przygotuj słoiki. Na dno wyprażonego słoika daję koper, cebulę pokrojoną w plasterki lub półplasterki, na to pokrojoną i obgotowaną fasolkę szparagową , między nią upycham ząbki czosnku i pasemka czerwonej papryki. Na wierzchu każdego słoika wlewam po 1 łyżeczce oleju( u mnie rzepakowy).
gotują zalewę. Woda z solą, cukrem i octem. Zalewę wlać do pełnych słoików, zakręcić i od wrzenia pasteryzować ok 15 min. wyłożyć na blat stołu przekręcając słoiki do góry nogami. Wystudzone przenieść w chłodne miejsce.
Po otwarciu słoika zalewę zlać do kubka( przyda się do podkręcenia smaku zup i sosów, a zawartość słoika połączyć z drobno pokrojoną czerwoną cebulką i skropić oliwą. do smaku jeszcze dodać sól i pieprz i pyszna sałatka gotowa. Smacznego!