Pierogi, jak je zamrażać?
Rozpędziłam się z robieniem pierogów i stanęłam przed dylematem: zamrozić surowe czy gotowane? Dotychczas zamrażałam te gotowane, które przelewałam lodowatą wodą i potem pierogi skrapiałam olejem, by mi się nie posklejały. Obecnie miałam za mało czasu, żeby je gotować więc postanowiłam zamrozić surowe. Jak to się robi i przepis na ciasto pierogowe, które zawsze się udaje podaję poniżej.
- Składniki na ciasto pierogowe:
- 2 szklanki mąki pszennej (ok. 1 szklankę dodatkowo musimy mieć do podsypania ciasta i oprószenia surowych pierogów)
- 1 jajko
- 2 łyżki oleju
- 1 szklanka wrzącej wody
- Składniki na farsz:
- twaróg
- cukier waniliowy (Przepis na cukier waniliowy)
- śmietana
- 1 żółtko
Wykonanie:
Mąkę, olej i rozbełtane jajko wkładam do miski. Mieszam i zalewam wrzątkiem. Zagniatam ciasto, podsypując je mąką. Przykrywam ręcznikiem kuchennym na ok. 1/2 godziny by „odpoczęło”.
W tym czasie robię dowolny farsz (u mnie faszerowane twarogiem wymieszanym z żółtkiem, cukrem waniliowym i odrobiną śmietany).
Ciasto dzielę na pół. Stolnicę podsypuję mąką i za pomocą wałka wałkuję ciasto na grubość ok. 2 mm. Wykrawam za pomocą szklanki krążki, na które nakładam farsz na stronę która przylegała do stolnicy. Ciasto składam na pół, uważając by farsz nie dotykał krawędzi pieroga. Sklejam od najwyższego jego punktu kierując się ku dołowi boków z każdej strony. Można rękoma robić falbankę lub prościej za pomocą widelca sklejać rant pierogów. Tak posklejane układam na tacy wyłożonej ręcznikiem kuchennym. Oprószam mąką i wkładam do szuflady zamrażalnika na ok. 15 min.
W tym czasie wałkuję drugą część ciasta i faszeruję oraz sklejam wg sposobu podanego j/w. Zamrożone na tacy pierogi przekładam do przygotowanych pudełek lub trzymam we folii w zamrażalce. Po wyjęciu trzeba je ugotować w osolonym wrzątku z dodatkiem 1 łyżki oleju. Po odcedzeniu polać śmietaną i gotowe do spożycia. Jeżeli użyliście farszu np. z kapusty i grzybów, to najlepiej smakują okraszone przesmażonym boczkiem wędzonym.
Smacznego!